BC Games: Day 3 wrap and closing ceremonies

BC Games: Day 3 wrap and closing ceremonies

The torch in the Cowichan Valley has been extinguished as Fort St. John gets ready to host the 2020 BC Winter Games

The 2018 BC Summer Games have come to an end after three days of competition that saw more than 2,300 of the best athletes in the province compete against each other in the Cowichan Valley.

While many of the previous Games have been located in a single city, the 2018 Summer Games were spread across multiple communities like Nanaimo, Chemainus, Ladysmith, Lake Cowichan and Mill bay, with the majority of events taking place in Duncan.

“It is fitting that in our 40th Anniversary year, the BC Summer Games held in Cowichan celebrated years of success but, more importantly introduced many enhanced initiatives such as the involvement of Indigenous athletes and First Nations communities,” said Kelly Mann, President and CEO of the BC Games Society.

“I know the BC Games will continue to be an important opportunity for sport and community development in the years to come.”

And as the Games torch was extinguished at the closing ceremony and the commemorative flag folded up and handed over to Fort St. John — the location of the next BC Winter Games, it was hard to find anyone who didn’t agree the they were a success.

It was only fitting that the home Zone (Vancouver Island – Central Coast) took the home the most medals when everything was tallied up on Sunday afternoon. They stormed back on the final day to finish with 145 in total, including 58 gold, 43 silver and 44 bronze. And none of the provincial zones were shut out, with athletes in all eight geographical parts of the province winning multiple gold medals.

Fraser River athletes took home 127, Vancouver – Coastal 114, Fraser Valley 84, Thompson-Okanagan 80, Cariboo – North East 34, Kootenays 16, and North West 13.

Medals handed out today:

Boys 1500M Freestyle Swimming

Gold — Jadyn Johnston, Williams Lake

Silver — Pierson Piche, Kelowna

Bronze — Isaac Dolan, Prince Rupert

Girls 800M Freestlye

Gold — Jordan Vertue, Prince George

Silver — Kaysha Bikadi, North Saanich

Bronze — Katelyn Schroeder, Langley

Boys 200M Breaststroke

Gold — Liam Wallich, Kaledon

Silver — Kristofer Hulten, Brentwood Bay

Bronze — Jake Gysel, Kamloops

Girls 200M Breaststroke

Gold — Meagan Corrigan, Kelowna

Silver — McKinley Thomas-Perry, Duncan

Bronze — Viviana Li, Surrey

Boys 100M Butterfly

Gold — Jadyn Johnston, Williams Lake

Silver — Jack Hayhoe, Maple Ridge

Bronze — Marco Fong, Richmond

Girls 100M Backstroke

Gold — Bridget Burton, Mill Bay

Silver — Jordan Vertue, Prince George

Bronze — Kaysha Bikadi, North Saanich

Boys 100M Backstroke

Gold — Ryan Murphy, Coldstream

Silver — Ryan De Ocampo, Surrey

Bronze — Jordan Luis, Vancouver

Girls 100M Freestyle

Gold — Severen Parr, Langley

Silver — Abigail Jerome, Kelowna

Bronze — Jenna Blythe, North Vancouver

Boys 100M Freestyle

Gold — Lochlan Rogers, Qualicum

Silver — Tytan Carson, Fort St. John

Bronze — Daniil Savelev, Kelowna

Girls 200M Individual Medley

Gold — Jordan Vertue, Prince George

Silver — Katerina Wood, Prince George

Bronze — Sydney Meldrum, Victoria

Boys 200M Individual Medley

Gold — Lochlan Rogers, Qualicum

Silver — Pierson Piche, Kelowna

Bronze — Jadyn Johnston, Williams Lake

Boys 4 x 50M Free Relay

Gold — Vancouver Island – Central Coast

Silver — Cariboo – North East

Bronze — Thompson – Okanagan

Girls 4 x 50M Free Relay

Gold — Vancouver Island – Central Coast

Silver — Fraser Valley

Bronze — Thompson – Okanagan

Boys 4 x 50M Medley Relay

Gold — Vancouver Island – Central Coast

Silver — Fraser River

Bronze — Thompson – Okanagan

Girls 4 x 50M Medley Relay

Gold — Vancouver Island – Central Coast

Silver — Thompson – Okanagan

Bronze — Cariboo – North East

Baseball

Gold — Vancouver – Coastal

Silver — Fraser Valley

Bronze — Thompson – Okanagan

Boys Softball

Gold — North West

Silver — Thompson – Okanagan

Bronze — Cariboo – North East

Girls Softball

Gold — Vancouver – Coastal

Silver — Thompson – Okanagan

Bronze — Fraser Valley

Boys 45 kg Wrestling

Gold — Hyatt Verduzco, Vanderhoof

Silver — Tyler Leung, Vancouver

Bronze — Klay Cornet, Vanderhoof

Boys 54 kg Wrestling

Gold — Talon Hird, Duncan

Silver — Kevin Low, Vancouver

Bronze — Humraj Sandhar, Abbotsford

Boys 57 kg Wrestling

Gold — Parmjot Sidhu, Langley

Silver — Gagan Grewal, Abbotsford

Bronze — Ashton Combdon, Duncan

Boys 60 kg Wrestling

Gold — Ryan Hicks, Maple Ridge

Silver — Seth Price, Port Alberni

Bronze — Heath Yee Fung, Vancouver

Boys 63 kg Wrestling

Gold — Owen Spencer, Port Alberni

Silver — Matthew Kaita, Langley

Bronze — Chinua Tatem, Vancouver

Boys 70 kg Wrestling

Gold — Anmoljit Lidder, Abbotsford

Silver — Dawson Jory, Duncan

Bronze — Sahil Kang, Surrey

Girls 47 kg Wrestling

Gold — Ivy Threatful, Maple Ridge

Silver — Charlie Roberts, Duncan

Bronze — Sadie Dowler, Campbell River

Girls 57 kg Wrestling

Gold — Hayley Bye-Pace, Cowichan Bay

Silver — Kinsley McClure, Prince George

Bronze — Charisma Trolland, Abbotsford

Girls 60 kg Wrestling

Gold — Kenna Wells-Flanders, Surrey

Silver — Miaya Brownbridge, Duncan

Bronze — Simran Khattra, Surrey

Girls 64 kg Wrestling

Gold — Stephanie Mould, Duncan

Silver — Nadja Schwarz, Duncan

Bronze — Reagan Rempel, Vanderhoof

Girls 69 kg Wrestling

Gold — Kaitlyn Jinda, Campbell River

Silver — Aila Brampton, Gibsons

Bronze — MacKenzie Boudreau, Port Alberni

Boys 74 kg Wrestling

Gold — Cory Haberman, Vancouver

Silver — Alex Rome, Kamloops

Bronze — Jeevanjot Gill, Abbotsford

Boys 78 kg Wrestling

Gold — Karanpreet Gill, Surrey

Silver — Jovan Dhaliwal, Richmond

Bronze — Masih Sarafan, Vancouver

Boys 90 kg Wrestling

Gold — Chiragpreet Mattu, Delta

Silver — Karanveer Mahil, Surrey

Bronze — Scott Coulthart, Port Alberni

Girls 75 kg Wrestling

Gold — Paige Maher, Port Alberni

Silver — Hanna Dhillon, Surret

Bronze — Rosie Klatt-Lablanc, Chemainus

Girls F1 Triathlon

Gold — Jamie Harker, Victoria

Silver — Tayla Ingram, Summerland

Bronze — Kasha Vitoratos, Kamloops

Boys F1 Triathlon

Gold — Lincoln Hoel, West Kelowna

Silver — Bradley Christison, Victoria

Bronze — Luke Hubner, Qualicum

Boys Aquathlon

Gold — Lincoln Hoel, West Kelowna

Silver — Cameron Laturnus, Nanaimo

Bronze — Max Angrove, Kamloops

Girls Aquathlon

Gold — Jamie Harker, Victoria

Silver — Tayla Ingram, Summerland

Bronze — Kasha Vitoratos, Kamloops

Boys Duathlon

Gold — Lincoln Hoel, West Kelowna

Silver — Brody Wright, Vernon

Bronze — James Needham, Kelowna

Girls Duathlon

Gold — Jamie Harker, Victoria

Silver — Tayla Ingram, Summerland

Bronze — Kasha Vitoratos, Kamloops

Boys Super Sprint Triathlon

Gold — Lincoln Hoel, West Kelowna

Silver — Brody Wright, Vernon

Bronze — Bradley Christison, Victoria

Girls Super Sprint Triathlon

Gold — Jamie Harker, Victoria

Silver — Tayla Ingram, Summerland

Bronze — Kasha Vitoratos, Kamloops

Like us on Facebook and follow us on Twitter.

BC Games

Get local stories you won't find anywhere else right to your inbox.
Sign up here

Just Posted

A man wearing a face mask to prevent the spread of COVID-19 walks past a mural in Vancouver on Monday, Nov. 30, 2020. THE CANADIAN PRESS/Marissa Tiel
212 new COVID-19 cases in Interior Health over the weekend

A total of 490 cases remain active; 15 in hospital

A city hall source said the grant will go toward Grand Forks’ budget for 2021. Photo: Laurie Tritschler
Province, feds give Grand Forks ‘COVID Re-start’ grant

The funds come with spending directives, transparency requirements

Grand Forks’ Roly Russell met with The Gazette after he was named Parliamentary Secretary for Rural Development Thursday, Nov. 26. Photo: Laurie Tritschler
NDP’s Roly Russell named secretary for rural development

Russell formerly represented rural Grand Forks on the Regional District of Kootenay Boundary’s elected board

RNG plant
Construction on ground-breaking RNG plant in Fruitvale set to go in spring 2021

REN Energy partners with Calgary engineering firm for innovative West Kootenay gas plant

Katrine Conroy’s swearing in ceremony. Photo: Kootenay West Katrine Conroy Facebook
Forestry Minister West Kootenay MLA Katrine Conroy talks about her new role

Conroy will also oversee Columbia Basin Trust, Columbia Power Corporation and Columbia Basin Treaty

From the left: Grand Forks sculptor David Seven Deers, Rotary Club President Grant Hill and Shinning Raven Woman Council member Regina Burrows pose for The Gazette at Seven Deers’ 9th Street studio Friday, Nov. 27. Photo: Laurie Tritschler
Grand Forks Rotarians raise money for Shining Raven Woman project

President Grant Hill said the Rotary Club “had to be a part of it”

Fossil finds at Mt. Stephen. (Photo: Sarah Fuller/Parks Canada)
Extreme hiking, time travel and science converge in the Burgess Shale

Climb high in the alpine and trace your family tree back millions of years – to our ocean ancestors

Kettle bells sit aligned in an indoor fitness studio. (PIxabay.com)
1 COVID-19 case at a B.C. fitness studio leads to 104 more infections, 6 school exposures

According to case data released by Fraser Health, one case of the novel coronavirus carries a big impact

Vehicles drive past a display thanking essential workers in Burnaby, B.C. on Sunday, Nov. 29, 2020. THE CANADIAN PRESS/Marissa Tiel
B.C. changing COVID-19 case reporting as virus spread continues

Manual counting takes more time, leads to errors

Black Press Media and BraveFace have come together to support children facing life-threatening conditions. Net proceeds from these washable, reusable, three-layer masks go to Make-A-Wish Foundation BC & Yukon.
Put on a BraveFace: Mask fundraiser helps make children’s wishes come true

From Black Press Media + BraveFace – adult, youth and kid masks support Make-A-Wish Foundation

Christy Jordan-Fenton is the co-author of the book Fatty Legs, which has been mentioned amid the controversy of an Abbotsford school assignment on residential schools.
Co-author of residential schools book condemns controversial Abbotsford class assignment

Children’s book mentioned amid controversy at W. A. Fraser Middle School

Kootenay East MLA Tom Shypitka takes over as energy and mines critic for the B.C. Liberal opposition. Kelowna-Lake Country MLA Norm Letnick (right) moves from health critic to assistant deputy speaker. (Hansard TV)
B.C. Liberals pick critics to take on Horgan’s NDP majority

Interim leader Shirley Bond takes seniors, long-term care

Deputy Prime Minister and Minister of Finance Chrystia Freeland listens to a question from a reporter on the phone during a news conference in Ottawa, Monday, Nov. 30, 2020. THE CANADIAN PRESS/Adrian Wyld
Spending too little worse than spending too much, Freeland says as Canada’s deficit tops $381B

‘The risk of providing too little support now outweighs that of providing too much’

Still from a video surveillance camera of a man alleged to have stolen from several people at knife-point in Chilliwack (Rosedale) early on Nov. 28, 2020. (Facebook)
B.C. man defends his family against intruder, saves neighbour while wielding hockey stick

RCMP looking for footage that captures violent crime spree in Chilliwack

Most Read